AKOTOJAPON

AYDINLATMA VE GÖRÜŞ

Doğru far ayarı ne kadar önemlidir?
Yanlış ayarlanan farlar sadece sürücü için değil, diğer yol kullanıcıları açısından da tehlike arz eder. Yanlış ayarlanan farlar sadece yeterli aydınlatmayı sağlayamamakla kalmaz, aynı zamanda karşıdan gelen araçların sürücülerinin de gözünü alır. Bu yüzden her zaman güvenli sürüş sağlamak için lambalarınızı düzenli aralıklarla kontrol ettirmek önemlidir.

Gündüz bile farlar açık sürüş yapmak neden tavsiye edilir?
Gündüz sürüş lambalarının 20 AB ülkesinde zorunlu olduğunu biliyor muydunuz? Bu ülkelerdeki pozitif kaza istatistikleri, her şeyi ortaya koyuyor. Kısa farla seyreden araçları görmek siste, karda veya yağmurda – her zaman daha kolaydır. Bununla birlikte “normal” kısa farla sürüş, ampullerde daha fazla aşınma ve yıpranmaya neden olur.

Sis lambaları kullanırken nelere uymak gerekir?
Sis lambaları ve arka sis farları yol trafik güvenliğini artırır, ancak kullanımlarını düzenleyen belirli koşullar vardır.

Dikkat edilmesi gereken noktalar:
Sis lambaları ancak görüş alanı yağmur, sis veya kar yüzünden ciddi şekilde düşmüşse açılmalıdır. Arka sis farları sadece görüş alanı 50 m’ye düştüğünde kullanılmalıdır.

Silecek kalitesi neden bu kadar önemli?
İyi görüş alanı büyük oranda sileceklerin kalitesine bağlıdır. Nihayetinde silecekler 750.000’in üstünde silme çevrimi yapmak zorundadır, bu da yaklaşık 80 futbol sahası büyüklüğünde bir alana karşılık gelir.Doğrudan güneş ışığına da maruz kalınan -30°C ile 80°C arası sıcaklık dalgalanmalarıÖn camdaki kir, böcekler, buz, vs.Kimyasal etkiler

Silecekler ne zaman değiştirilmeli?
Silecek lastikleri aşındığında en iyi gözler bile görmede sorun yaşar. Bu durumda bile sürücülerin çoğu, her yön değişikliğinde duyulan gıcırdama can sıkmaya başlayıncaya kadar sileceklerini değiştirmez. Ama bu noktada artık iş işten geçmiştir. Veri grafiği, sileceklerin ne zaman değiştirilmesi gerektiğini ve değiştirmenin en iyi seçenek olup olmadığını gösterir.Ancak yanlış silecek kolu takılması ciddi çiziklere ve lekelerin bulaşmasına neden olabilir. En olumsuz hava koşullarında bile en iyi silme etkisi sağlamak için sileceklerinizi doğru şekilde ayarlar ya da gerekirse aracınıza en kaliteli yeni ürünler takarız.

Cam temizleyici kullanmanın avantajları nelerdir?
Kir, toz ve böceklerin tümü ön camda bir tabaka oluşturur, bu da genellikle sadece suyla temizlenemez ve bu yüzden potansiyel bir tehlike arz eder. Bu duruma çözüm, kışın ön camda buz oluşmasına da engel olan özel cam temizleyicisidir.